Menjava zavor je ena izmed najpomembnejših vzdrževalnih storitev za vaše vozilo, saj zavorni sistem neposredno vpliva na vašo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.
Brezhibno stanje zavornega sistema preprečuje morebitne težave ter nesreče, ki bi lahko izhajale iz obrabljenih zavornih komponent. Ponujamo kakovostno in strokovno menjavo zavor za vse vrste vozil. Opravili bomo temeljit pregled vašega zavornega sistema, zamenjali obrabljene dele in poskrbeli za pravilno nastavitev. Uporabljamo kakovostne rezervne dele priznanih proizvajalcev, da bi zagotovili najboljšo zmogljivost in dolgo življenjsko dobo vašega zavornega sistema.
Pravi čas za menjavo zavor se lahko razlikuje glede na vrsto vašega vozila, slog vaše vožnje in kakovost vgrajenih zavornih komponent. Vendar pa obstaja nekaj splošnih znakov, ki nakazujejo, da je čas za menjavo zavor:
Zavore ustvarjajo nenavaden zvok: Če opazite, da vaše zavore ustvarjajo nenavaden zvok, kot je cviljenje ali škripanje, je to lahko znak, da so zavore obrabljene in potrebujejo pozornost.
Volan ali vozilo vibrirata pri zaviranju: Če opazite, da pri zaviranju volan vibrira, se soočate s težavo preobrabljenih sprednjih zavornih diskov. Če pri zaviranju vibrira cel avto, se soočate s preobrabljenimi in zvitimi zadnjimi zavornimi diski.
Opozorilna lučka na armaturni plošči: Če se na vaši armaturni plošči prižge opozorilna lučka za zavore rdeče barve, vožnje ne nadaljujemo, saj to, pomeni, da:
- Manjka zavorna tekočina ALI
- Zavorni sistem ne deluje kot mora.
Če se na vaši armaturni plošči prižge opozorilna lučka za zavore rumene barve, pomeni:
- Prekomerno obrabo zavornih ploščic ALI
- Okvaro na sistemu ABS/ESP
Pogostost menjave zavor je odvisna od različnih dejavnikov, kot so: vrsta vozila, kakovost zavornih komponent, dinamičnost voznika in teža vozila. V povprečju je priporočljivo, da se zavorni diski in ploščice pregledajo pri vsakem servisnem pregledu na vsaj 30.000prevoženih kilometrov. V vsakem primeru se priporoča redno spremljanje stanja vaših zavor.
Načeloma ne. Zavore na prednji osi se obrabljajo hitreje kot zavore na zadnji, medtem ko pa so zadnje zavore bolj izpostavljene soli in vlagi s sprednjih koles. To pogosto pripelje do motenega delovanja zaviralnega sistema v obliki stalnega zaviranja med vožnjo tudi, ko zavora ni v uporabi. Zaradi tega se obrabi prej, zaviralni učinek pa je manjši.
Priporočljivo je, da se ob menjavi zavor preveri tudi raven in stanje zavorne tekočine, ter sejo po potrebi tudi zamenja. Zavorna tekočina sčasoma izgubi svoje lastnosti saj veže vlago nase. Ko razmerje vode v zavorni tekočini preseže 3% se zavorna tekočina menja. Predpis menjave zavorne tekočine je na 2 leti.
Po menjavi zavor je priporočljivo, da nekaj časa vozite previdno in se izogibate sunkovitemu zaviranju. To omogoča, da se zavore pravilno uležijo in zagotovijo optimalno zavorno zmogljivost. Sicer pa se sodobni zavorni sistemi hitro uvozijo, zato je obdobje prilagajanja krajše kot pri starejših zavorah.
Težko. Ob normalni uporabi vozila bodo zavore zdržale najdlje. Če se ne vozite veliko, bodo zavore zarjavele. Če ste poklicni voznik v mestu, boste zavore menjali bolj pogosto. Če vozite vozilo z ročnim menjalnikom, pomaga, če pogosteje zavirate z motorjem. Pri vožnji po regionalni cesti držite varnostno razdaljo in pustite, da za vas zavira motor.